"समृद्ध नेपाल, सुखी नेपाली"का लागि सुशासन नेपाल

सत्ता संघर्षकाविच एमाले संघ र प्रदेश दुवै सरकारमा प्रतिपक्षी

प्रकाशित मिति :  १५ असार २०८०, शुक्रबार १५:०६


काठमाडौँ । आज शुक्रबार कोशी प्रदेश सरकारका मुख्यमन्त्री हिक्मतकुमार कार्कीले विश्वासको मत नपाएसँगै आफ्नो बहुमत हुँदा पनि नेकपा एमालेले चारवटा प्रदेश सरकारको नेतृत्व गुमाएको छ। पुस २४ गते कोशी प्रदेशको मुख्यमन्त्रीमा नियुक्त कार्कीले विश्वासको मत नपाएपछि एमाले संघ सरकारसँगै र सबै प्रदेश सरकारमा विपक्षी दलको हैसियतमा पुगेको हो।

संघमा माओवादीसँग गठबन्धन बनाएर माओवादीकै नेतृत्वमा सरकार बनाएर सरकारमा सहभागी भए पनि एमाले अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीको त्यो राजनीति धेरै टिकेन। उनले माओवादीलाई कांग्रेससहितको गठबन्धनबाट फुटाएर ल्याएका थिए।

०७९ पुस १० मा एमाले र माओवादीसहितको गठबन्धन फागुन २५ मा भएको राष्ट्रपति निर्वाचनसम्म पनि टिकेन। माओवादीसँग गठबन्धन गर्दा एमालेले राष्ट्रपति पाउने सहमति भएको थियो। तर मंसिर ४ को चुनावअघिकै गठबन्धनमा फिर्ता हुने निर्णय माओवादीले गरेपछि राष्ट्रपति कांग्रेसले पायो। सोहीअनुसार अहिले रामचन्द्र पौडेल राष्ट्रपति छन्।

केन्द्रको समीकरण फरक गठबन्धनको बनेपछि एमालेले गण्डकी, लुम्बिनी र सुदूरपश्चिम प्रदेश सरकार गुमायो। लुम्बिनीमा ‍नेपाली कांग्रेसका डिल्ली चौधरी, गण्डकीमा पनि कांग्रेसकै सुरेन्द्र पाण्डे मुख्यमन्त्री छन् भने सुदूरपश्चिममा पनि कांग्रेसकै कमल शाह मुख्यमन्त्री बनेका छन्।

केन्द्रमा एमाले फागुन १५ गतेसम्म सरकारमा सहभागी थियो। गठबन्धन फेरिएपछि सरकारबाट बाहिरियो। ९ मन्त्री लिएर माओवादी अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल नेतृत्वको सरकारमा सहभागी भएको एमाले दुई महिनामै प्रतिपक्षी दल बनेको थियो।

गण्डकीमा खगराज अधिकारी, लुम्बिनीमा लीला गिरि र सुदूरपश्चिममा राजेन्द्र रावलले पनि सरकार नेतृत्व गरेको केही महिनामै बाहिरिनु पर्‍यो।

केन्द्रको समीकरण फरक बने पनि प्रदेश १ मा भने कार्की नेतृत्वको सरकार अहिलेसम्म टिकिरहेको थियो। नयाँ बजेट ल्याउन नपाउँदै माओवादी र जसपाले समर्थन फिर्ता लिएपछि उनी अल्पमत परे। अल्पमतमा परेपछि संविधानअनुसार प्रदेशसभामा विश्वासको मत मागे तर पाएनन्।प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौँ – पूर्वप्रधानमन्त्री तथा कांग्रेस सभापति शेरबहादुर देउवाले संविधान संशोधन गर्दा सबै राजनीतिक दलहरूबीच सहमति खोजेरै गरिने बताएका छन् ।  प्रतिनिधिसभामा

मकवानपुर । कांग्रेसले वाग्मती प्रदेशको मुख्यमन्त्रीमा बहादुरसिंह लामालाई अगाडि बढाउने भएको छ । आइतबार बसेको संसदीय  दलको बैठकले दलका नेता लामालाई

काठमाडौँ – राष्ट्रिय स्वतन्त्र पार्टी(रास्वपा)ले उपसभामुख इन्दिरा राना मगरसँग जोडेर पार्टीको छविलाई धूमिल पार्ने प्रयास भएको जनाएको छ । कार्यवाहक प्रवक्ता

काठमाडौँ । नेपाली कांग्रेसका महामन्त्री गगनकुमार थापाले एमालेसँग गरिएको सात बुँदे लिखित सहमति कार्यान्वयन हुनेमा आशंका व्यक्त गरेका छन् । उनले