"समृद्ध नेपाल, सुखी नेपाली"का लागि सुशासन नेपाल

संसदीय मर्यादा कायम गर्न नसकेकोमा लामिछानेले गरे आत्मालोचना

प्रकाशित मिति :  २५ जेष्ठ २०८०, बिहीबार १३:३३


काठमाडौँ । राष्ट्रिय स्वतन्त्र पार्टीका सभापति एवम् सांसद रवि लामिछानेले केही दिनयता आफ्नो पार्टीका तर्फबाट संसदीय मर्यादा कायम गर्न नसकेकोमा पार्टीका तर्फबाट आत्मालोचना गरेका छन्। उनले बिहीबार प्रतिनिधिसभा बैठकमा सम्बोधन गर्दै विगत केही दिनयता संसद्‌मा आफ्नो दलका सांसदका तर्फबाट भएका अमर्यादित व्यवहारप्रति आत्मालोचना गरेका हुन्।

उनको आत्मालोचना केही दिनअघि संसद्मा भैँसी र राँगाका विषयमा भएका बहसतर्फ केन्द्रित थियो। गत सोमबार प्रतिनिधिसभा बैठकमा राष्ट्रिय स्वतन्त्र पार्टीका सांसद शिशिर खनालले भारत भ्रमणमा गएका प्रधानमन्त्री भैँसी चढेर आएको भनेपछि सत्तापक्षका सांसदले आपत्ति जनाएका छन्। प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’लाई प्रश्न सोध्ने क्रममा खनालले भैँसी चढेर आएको बताएपछि सत्ता पक्षीय सांसदले आपत्ति जनाएका थिए।

खनालले भनेका थिए, ‘हामी चाहन्थ्यौँ प्लेन चढेर उहाँले नै उद्घाटन गरेको पोखरा विमानस्थलमा आउनुहोला। तर भैँसी चढेर आएको कुरा आए।’ भैँसीको प्रसंग उठेपछि सत्तापक्षीय सांसदले होहल्ला गरेका थिए। मा‌ओवादी केन्द्रका प्रमुख सचेतक हितराज पाण्डेले उक्त शब्द असंसदीय भएको भन्दै रेकर्डबाट हटाउने माग गरेका थिए। त्यस क्रममा सभापति लामिछानेले पनि संसद्मा दादागिरी नदेखाउन चेतावनी दिएका थिए।

लामिछानेले बिहीबार भने, ‘यो सदन भैँसी राँगाको विषयमा गफ गरेर पाँच वर्ष बिताउने हो भने गोबरबाहेक केही पनि प्राप्त गर्न सक्दैनौँ। हामी आत्मालोचना गर्न चाहन्छौँ। हाम्रा दलबाट पनि भएका कमीकमजोरीलाई आत्मालोचना गर्न चाहन्छौँ।’

लामिछानेले संसद्को गरिमा कायम राख्नका लागि कतै चुकिरहेका त छैनौँ भन्दै ध्यानाकर्षण गराए। उनले भने, ‘जस्ताजस्ता विषयहरूमा हामीले छलफल गर्‍यौँ, हामी नयाँ राजनीतिक दलका हिसाबमा चाहे ती हाम्रा पक्षबाट आएका हुन् या अन्य राजनीतिक दलका तर्फबाट आएका विषय हुन्। हामी कहीँ न कहीँ लज्जित भएका छौँ।’

उनले नयाँ राजनीतिक दलका रूपमा नयाँ अभ्यास लिएर आएको बताए। तर बजेट र राष्ट्रका महत्त्वपूर्ण मुद्दामा कुरा गरिरहँदा आमजनतामा संसद्‌बाट राम्रो सन्देश नगएको उनको भनाइ छ। उनले भने, ‘म आफ्नो भागको आरोप र दुःखमा आफू जिम्मेवार हुन चाहन्छु। आफ्नो दलबाट भएको बहस केही अमर्यादित हुन पुगेकोमा क्षमा माग्न चाहन्छु।’प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौं । नेपाली कांग्रेसले ‘इकोनोमी कन्क्लेभ’ गर्ने भएको छ । कांग्रेस संस्थापक नेता सुवर्ण शमसेर राणाको स्मृति दिवस पारेर दुई

काठमाडौँ । गृह मन्त्रालयले पोखराको मणिपाल शिक्षण अस्पताल र लमजुङको लमजुङ अस्पताल लगायत शिक्षणसंस्थामा चिकित्सकमाथि आक्रमण र तोडफोड गर्नेलाई मुद्दा

काठमाडौँ । सर्वोच्च अदालतले ललिता निवास प्रकरणमा पूर्वप्रधानमन्त्रीद्वय माधवकुमार नेपाल र बाबुराम भट्टराईविरूद्ध मुद्दा दर्ता नभएको विषयमा कारण देखाऊ आदेश

काठमाडौँ । माइतीघरमा प्रदर्शनरत चिकित्सक, स्वास्थ्यकर्मी र प्रहरीबीच धकेलाधकेल भएको छ । पोखरास्थित मणिपाल शिक्षण अस्पतालका चिकित्सकमाथि हातपात भएको विरोधमा मंगलबार