"समृद्ध नेपाल, सुखी नेपाली"का लागि सुशासन नेपाल

दयाहाङ भन्छन् : कलाकारले वन्यजन्तुको भाव र आवश्यकता बुझ्न सक्नुपर्छ

प्रकाशित मिति :  १० जेष्ठ २०८१, बिहीबार १४:३७


काठमाडौँ । फिल्म क्षेत्रमा चर्चित नाम हो दयाहाङ राई। राईका कैयौँ फिल्मले दर्शकको मन जित्न सफल भएको छ। हिरोइज्म मात्रै फिल्म हो भन्ने भाष्यलाई उनले तोड्न सफल भएका छन्। उनी अभिनीत फिल्म हिरोइज्म कम, डकुमेन्ट्री ज्यादा लाग्छ।  दर्शकलाई डकुमेन्ट्री फिल्मको स्वाद पस्किने अभिनेता हुन् दयाहाङ। रंगमञ्चबाट फिल्म क्षेत्रमा प्रवेश गरेका उनले पछाडि फर्कनु परेको छैन।

उनी कुनै न कुनै रूपमा  रंगमञ्चसँग जोडिन्छन्। दयाहाङ रेडपाण्डाको संरक्षण दूत भएपछि वन्यजन्तु संरक्षणलाई पनि कलासँग जोड्न सफल भएका छन्। दयाहाङले लोपोन्मुख वन्यजन्तु रेडपाण्डामा आधारित जनचेनतामूलक भिडियो सार्वजनिक गरेका छन्। यसैलाई कुनै दिन पूरा कथासहित रंगमञ्चमा ल्याउने उनकाे बाचा छ।

नेपथ्यमा दयाहाङ कविता वाचन गरिहन्छन्। संवादलाई चरित्रमार्फत कलाकारहरू हाकुपटासी र घलेक लगाएर बुर्लुक बुर्लुक उफ्रिन्छन्, खेल्छन्, डराएझैँ गर्छन्। आफ्ना कथा व्यक्त गर्छन्। करिब तीन मिनेटको भिडियोमा कलाकारहरू रेडपाण्डाको चरित्रमा छन्।

रेडपाण्डा संरक्षणमा कार्यरत संस्था रेडपाण्डा नेटवर्क र मण्डला थिएटरको सहकार्यमा अभिनेता राईले जनचेतनामूलक भिडियो (पीएसए) निर्देशन गरेका छन्। मण्डलामै कार्यक्रम गर्दै निर्माण टिमले उक्त भिडियो सार्वजनिक गरेको हो। रेडपाण्डाकै आकारमा अन्तिममा कलाकारहरू प्रस्तुत हुँदा कलात्मकता थपिएको छ। जसमा कलाकारको मेहनत झल्किनुका साथै छोटो भिडियोले पनि दर्शकको मनमा रेडपाण्डाबारे कौतुहलता जगाउँछ।

नाटकीय शैलीमा प्रस्तुत उक्त भिडियोमा कलाकारहरू रेडपाण्डालाई प्रकृति र मानव अस्तित्वबीचको सन्तुलनको प्रतीकका रूपमा प्रस्तुत भएका छन्। मण्डला थिएटर र बालाजु फिल्म स्टुडियोमा छायांकन गरिएको भिडियोका छायाकार हरि हुमागाईं हुन्। उक्त भिडियो बेनुका राईको संगीत निर्देशन, अनुप न्यौपानेको कविता लेखन, सोमनाथ खनाल र अर्जुन कार्कीको प्राविधिक निर्देशन, सम्पादन र कलरिस्टमा अर्जुन कार्की, प्रमीला खनालको कोरियोग्राफीमा भिडियो बनेको छ।प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौं । दुग्ध विकास संस्थानले किसानको रकम भुक्तानी नगरेको भन्दै दुग्ध किसानहरु आन्दोलित भएका छन् । उनीहरुले करिब ७ महिनादेखि

काठमाडौँ । राष्ट्रपति रामचन्द्र पौडेल स्वदेश फर्किएका छन् । स्विजरल्यान्ड र जर्मनीको भ्रमण सकेर बुधबार राष्ट्रपति पौडेल स्वदेश फर्किएका हुन् ।  राष्ट्रपति

काठमाडौँ । नयाँ बानेश्वरस्थित संघीय संसद् भवनभित्र नेपाल प्रहरीका एक जवानले बुधबार बिहान आफैँलाई गोली हानेर आत्महत्या गरेका छन्। संसद् सचिवालयका

असारको पहिलो हप्ता भएको हुँदा यतिबेला सबैजसो स्थानीय तहहरू नीति तथा कार्यक्रम र बजेट तयारीका क्रममा व्यस्त छन्। आ–आफ्नो तहमा