"समृद्ध नेपाल, सुखी नेपाली"का लागि सुशासन नेपाल

लोकतन्त्रमा जवाफदेहिता किन ?

प्रकाशित मिति :  १४ कार्तिक २०८०, मंगलवार १२:०६


जवाफदेहिता एक लोकतान्त्रिक शासन पद्धतिको आधारस्तम्भ हो । जवाफदेहिताविहीन लोकतान्त्रिक मुलुकको परिकल्पना कदापि गर्न सकिँदैन । लोकतन्त्रलाई बलियो बनाउन जवाफदेहिताको विधिवत् व्यवस्थाका सबल पक्षहरूलाई स्पष्टसँग कार्यान्वयन गर्नुपर्छ । यसका लागि राज्यका तीनै अङ्ग न्यायपालिका, कार्यपालिका र व्यवस्थापिकालाई सार्वजनिक जवाफदेहिताका रूपमा चुस्तदुरुस्त बनाउनुपर्छ । यस्तै, राज्यका हरेक अङ्ग र गैरराज्य क्षेत्रमा रहेका संघ, संस्थालाई पनि लोकतान्त्रिक चरित्रको आत्मसात गर्ने परिपाटी बसाल्न प्रेरित गर्नुपर्छ ।

राज्यले जनतालाई पारदर्शिता, सुशासन, नैतिकता, विश्वसनीयता र उत्तरदायीको माध्यमबाट मात्र जवाफदेहिता प्रदान गर्न सक्नुपर्छ । जसको माध्यमबाट सार्वजनिक विषयमा नागरिकले पहुँच सहजै प्राप्त गर्न सक्छन् । जवाफदेहितामा मुख्यतः तीन ओटा स्वरूपहरू भएको पाइन्छ । पहिलोः को जवाफदेही हुने ? दोस्रोः कसप्रति जवाफदेही हुने ? तेस्रोः किन जवाफदेही हुने ? भन्ने विषय जवाफदेहिताको स्वरूपले निर्धारण गर्दछ ।  जस्तैः पहिलो, को जवाफदेही हुन्छ भन्ने प्रश्नमा विशेषतः जसले निर्णय गर्ने पदाधिकारीलाई अख्तियारी दिन्छ उसैले जवाफदेहिताको मापन गर्दछ । अर्थात् अधिकार प्रयोग गर्नेको निर्णयबाट प्रभावित भएमा  निर्णयकर्ताको कार्यसम्पादनको मूल्याङ्कनमा जवाफदेही हुनुपर्छ ।

दोस्रो, कसप्रति जवाफदेही भन्ने प्रश्नमा लोकतान्त्रिक व्यवस्थामा सार्वजनिक पदाधिकारी र व्यवस्थापकहरू नागरिकप्रति जवाफदेही हुनुपर्छ । अर्थात् सङ्गठन सम्बद्ध, स्वतन्त्र न्यायपालिका, प्रशासनिक निकाय, सरकारको नियन्त्रणभन्दा बाहिर रहेका संवैधानिक निकायहरू, नागरिक समाज, सञ्चार क्षेत्रप्रति जवाफदेही हुनुपर्छ । तेस्रो, किन जवाफदेही हुनुपर्छ भन्ने प्रश्नमा सरकारको परिप्रेक्ष्यमा जनतामा पूर्ण जानकारी दिन, जागरुकता र सहभागिता बढाउन, लोकतन्त्रमा जनताले प्रशासन र निर्णयमा सहयोग गर्न, सरकारले जनताको सुनुवाइ गर्न र प्रशासनको निष्कर्ष लिनका लागि जवाफदेही हुनुपर्छ । यी तीन प्रश्नको आशय के हो भने लोकतन्त्रमा सार्वजनिक जवाफदेहिता सफल  हुनका लागि मूलतः विधि, विधान, पद्धति, मूल्य-मान्यता र संस्थालाई प्रभावकारी कार्यान्वयन गर्नु नै हो ।

“जवाफदेहितामा मुख्यतः तीन ओटा स्वरूपहरू भएको पाइन्छ । पहिलोः को जवाफदेही हुने ? दोस्रोः कसप्रति जवाफदेही हुने ? तेस्रोः किन जवाफदेही हुने ? भन्ने विषय जवाफदेहिताको स्वरूपले निर्धारण गर्दछ ।”

वास्तवमा, जवाफदेहिता एक लोकतान्त्रिक शासन व्यवस्थाको आधार हो । लोकतान्त्रिक व्यवस्थामा मुख्यत: इमानदारी, जवाफदेहिता, विज्ञता, योग्यता, क्षमता र नैतिकता महत्त्वपूर्ण हुन्छ । समय क्रमसँगै लोकतन्त्रमा जवाफदेहिता पूरा नगरेमा कसलाई जिम्मेवार बनाउने भन्ने प्रश्न पनि जटिल रूपमा आउन सक्छ । मानौँ, यदि गलत प्रवृत्तिको काममा धेरै व्यक्ति वा संस्थाको आबद्धता भएको छ भने जिम्मेवारी कसले लिने वा नलिने भन्ने विषयवस्तुलाई पनि गहन रूपमा विश्लेषण गरिनुपर्छ । किनभने पछिल्लो समय धेरैजसो निकायहरू  दण्डहीनतासँग गाँसिने र कमजोर कार्यान्वयनको स्थितिले गर्दा भ्रष्टाचार व्यापक मौलाएको छ । र, ती निकायहरूका बिचमा एक-अर्कालाई सार्वजनिक रूपमा आरोप-प्रत्यारोप गरेर जिम्मेवारीबाट पन्छिने प्रवृत्ति व्यापक देखिन्छ ।

राज्यले यस्ता खालका गतिविधिको रोकथामका लागि स्पष्ट मापदण्ड/ कार्यक्षेत्र तोक्नुका साथसाथै जिम्मेवारी बहन गर्ने गरी रणनीति तयार गर्नुपर्छ । तब मात्र कसले कति जिम्मेवारी बहन गरेको छ या छैन भनेर थाहा सजिलै पाउन सकिन्छ । तसर्थ, हामीले सम्पूर्ण निकायहरूले जिम्मेवारी बहन गर्ने खालको स्पष्ट मापदण्ड बनाउनुपर्छ । यसका लागि सरकारी निकायका उच्च पदस्थ व्यक्ति, बौद्धिक वर्ग, आमनागरिक समुदाय, सञ्चारमाध्यम, राजनीति वर्गहरूबिच सामूहिक रूपमा छलफल गरी अगाडि बढ्नुपर्ने हुन्छ । विशेष गरी संस्थागत जवाफदेहितामा कुनै निकायको कामलाई बहुआयामिक रूपमा हेर्न सक्नुपर्छ ।

जवाफदेहिता प्रवर्द्धनका लागि ऐनमा भएका यी सम्पूर्ण प्रावधान कडा रूपमा कार्यान्वयन गर्नुपर्दछ । यस्तै, जवाफदेहितासँग सम्बन्धित ऐन कानुनमा नेपालको संविधानको धारा २७ को सूचनाको हक, सुशासन ऐन, लेखापरीक्षण ऐन, अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोग ऐन, भ्रष्टाचार निवारण ऐन, आर्थिक कार्यविधि ऐन, उपभोक्ता हित संरक्षण ऐन र निजामती सेवा ऐनहरूलाई पूर्ण रूपमा कार्यान्वयन गर्नुपर्छ । अनि मात्र मुलुकमा दण्डहीनताले प्रश्रय पाउँदैन ।

“हामी जवाफदेहितालाई लोकतन्त्रको एउटा अनिवार्य सर्तका रूपमा लिन्छौँ । किनकि लोकतन्त्रमा राजनीतिक, कानुनी, वित्तीय, सार्वजनिक र प्रशासनिक  क्षेत्रलाई जिम्मेवार एवम् प्रतिस्पर्धी बनाउने हतियार नै जवाफदेहिताको हो । राजनीतिक जवाफदेहिताले नीति निर्माण, कानुन कार्यान्वयन, कार्यकारी उपर नियन्त्रण जस्ता विषयहरूलाई राजनीतिक नेतृत्वको जनताप्रतिको जवाफदेहिता प्रदान गर्दछ । कानुनी जवाफदेहिताले संविधानको मर्म र कानुनी प्रक्रियालाई दायित्व बोध गराउँछ । यस्तै, सरकारी जवाफदेहिताले सङ्गठनमा शृङ्खलाको आधारमा आफूभन्दा माथिल्लो पदाधिकारीप्रति जवाफदेही हुन सिकाउँछ ।

प्रशासनिक जवाफदेहिताले प्रशासनिक संरचना र शृङ्खलामा आधारित हुने खालका प्रशासनिक जवाफदेहिता पालना गर्न जिम्मेवार बनाउँछ । वित्तीय जवाफदेहिताले वित्तीय स्रोत र साधनको बुद्धिमत्तापूर्वक उपयोग गर्ने गर्छ । यस्तै, सार्वजनिक जवाफदेहिताले लोकतान्त्रिक शासन व्यवस्थालाई सुधारउन्मुख बनाउने काम गर्दछ । जसको माध्यमबाट लोकतान्त्रिक शासन व्यवस्थामा सार्वजनिक जवाफदेहिता सुशासनको अभिन्न अङ्गको रूपमा पनि चिनिन्छ । लोकतान्त्रिक व्यवस्थामा सम्पूर्ण पदाधिकारी र व्यवस्थापकहरू नागरिकप्रति जवाफदेही हुनुपर्छ । यी सम्पूर्ण विषयवस्तुले नागरिकलाई सहभागितामूलक शासन व्यवस्थाका माध्यमबाट भ्रष्टाचार नियन्त्रण, सुशासन, पारदर्शिता, नैतिकता, इमानदारी जस्ता कुरालाई प्रभावकारी रूपले सघाउँछ ।

यद्यपि,  जवाफदेहिताले आ-आफ्नो स्रोत र साधनलाई प्राथमिकतापूर्ण ढङ्गले विनियोजन गर्ने, कार्यक्रम कार्यान्वयन गर्ने, दक्षता बढाउने, कार्यान्वयनको व्यवस्था गर्ने र उपयोगको मूल्याङ्कनका माध्यमबाट मात्रै जनतालाई सूचना प्रवाह गराउन सकिन्छ । राज्यले पनि जवाफदेहिता बढाउन र जिम्मेवारी बहन गराउनका लागि ऐन नियम पालना नगर्नेलाई जरिवाना वा विभागीय कारबाही गर्नुपर्छ । जसले गर्दा जवाफदेहिता अभिवृद्धिमा सघाउ पुग्दछ ।”

विश्वका सबै मुलुकलाई जवाफदेहिताको दृष्टिकोणबाट हेर्दा विभिन्न शासकीय स्वरूपमा आ-आफ्नै कमजोरीहरू छन् । तर, नेपालको हकमा भने शासक तथा प्रशासकहरू सुशासनका आयामहरू कार्यान्वयन गर्न असफल भएकै हुन् । नेपालमा प्रतिनिधिमूलक लोकतान्त्रिक व्यवस्थाअनुसार जवाफदेहिताको काम कारबाही अपेक्षाअनुरूप गरेको पाइँदैन । नेपालका धेरै गाउँहरू जति प्राकृतिक सौन्दर्यमा सुन्दर र धनी देखिन्छन्, त्यति नै गरिबी, अशिक्षा, भोकमरीलगायत आधारभूत पूर्वाधारको अभाव र कमजोर सेवा प्रवाहसँग जुध्न बाध्य छन्, गाउँका जनता ।

शासकहरूले काठमाडौँका महलमा बसेर गाउँले जीवनका वास्तविक समस्याको पहिचान नगरी समाधान खोज्नु दु:खद कुरा हो । मुलुकमा गणतन्त्र आयो । तर, दूरदराज र गाउँका कुना कन्दरामा बस्ने जनताको जीवनमा केही परिवर्तन भएको छैन । २०६३/०६३ सालतिर नेपाली जनताहरू मुलुकमा गणतन्त्र आएपछि सबै सुध्रन्छ, भ्रष्टाचार निर्मूल हुन्छ, स्थिरता आउँछ, सुशासन आउँछ, विकास र समृद्धि आउँछ, रोजगारी आउँछ, सार्वजनिक सेवाप्रवाह चुस्त, जनमैत्री हुन्छ र जवाफदेहिता आउँछ भन्ने आशामा थिए । तर, अहिले जवाफदेही र इमानदार भएर काम गर्ने नेता, कर्मचारी कोही पनि गाउँमा आएनन् भन्ने जनगुनासो जनताले गरिरहेका छन् ।

मुलुकको शासन व्यवस्था, नेता, कर्मचारीहरूको कार्यशैली र जवाफदेहितामा भने खासै परिवर्तन आएको छैन । अहिले पनि मुलुकमा भ्रष्टाचार, कमिसन, दलीय भागबन्डा, ढिलासुस्ती, राज्यको स्रोतसाधन दोहन, नातावाद, कृपावाद र असुरक्षालगायतका विकृति भने ज्युँका त्युँ छन् । देशमा सुशासन कायम गर्नका लागि बनाइएका अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोग, निर्वाचन आयोग, महालेखा परीक्षकको कार्यालयलगायत संवैधानिक निकाय र सर्वोच्च अदालतलाई समेत राजनीतिक दलहरूले भागबन्डा गरेर छिया छिया पारेका छन् । अर्कातिर सिंहदरबारमा बसेका अहिलेका कर्मचारी “जय नेपाल, लाल सलाम” भन्नेहरू धेरै छन्, उनीहरू कसैले भनेको मान्ने वाला छैनन् । बरु ट्रेड युनियनलाई मलजल गरेर बस्छन् ।

यसरी राजनीतिक संरक्षणको आडमा दम्भ पालेर बसेका कर्मचारीले प्रधानमन्त्री, मन्त्रीले भनेको काम नै गर्दैनन् । उनीहरू कोहीप्रति जवाफदेही छैनन् । जसले गर्दा मुलुकमा स्वच्छ, पारदर्शिता र जवाफदेही रूपमा काम हुन सकेको छैन । हामीकहाँ यस्ता खालका अमर्यादित गतिविधिले गर्दा मुलुकका जिम्मेवार निकायको विश्वसनीयतामाथि पनि प्रश्न उठेको छ । यसर्थ, राज्यका सबै निकायहरू पद्धतिमा बसेर इमानदारीका साथ अघि बढ्नुपर्छ । मुलुकमा भएका विकृति रोक्न के कस्ता कारणबाट त्यसो हुन गएको हो सोको पहिचान गरी शान्ति, स्थिरता र सुशासन कायम गर्नका लागि जवाफदेहिताको अवधारणा स्थापित गर्नुपर्छ ।

मुलुकको कमजोर अर्थव्यवस्था, गरिबी, कमजोर भौतिक पूर्वाधार, न्यून आर्थिक र सामाजिक संरचनामा आएको परिवर्तनले पनि जवाफदेहितामा ठुलो असर पारेको छ । नेपालमा लोकतान्त्रिक पद्धतिको माध्यमबाट नियम, कानुनलाई पर्याप्त मात्रामा कार्यान्वयन गर्न नसक्दा बेथिति र भ्रष्टाचार बढेको छ । ट्रान्सपरेन्सीले भ्रष्टाचार अवधारणा सूचकाङ्क (सिपिआई) रिपोर्ट सार्वजनिक गर्दै २०२२ मा नेपालले १०० मा ३४ अंक मात्र पाएको छ । नेपाल भ्रष्टाचार हुने मुलुकको ११०औँ स्थानमा परेको ट्रान्सपरेन्सी इन्टरनेसनलले उल्लेख गरेको छ । यसले के देखाउँछ भने मुलुकमा स्थिरता छैन, सुशासन छैन, जवाफदेहिता बढेन, दण्डहीनता बढेको छ, विधि विधान मिच्ने प्रवृत्ति  व्यापक रहेको देखाउँछ ।

मुलुकको स्रोत र साधनमा विधिवत रूपमा सीमित पहुँच पुगेका सार्वजनिक पदाधिकारीहरूबाट नै भ्रष्टाचार हुने सम्भावना बढी देखिन्छ । लोकतन्त्रको सुदृढीकरणमा लागेका संस्थाहरू आफैँमा कमजोर र विडम्बनायुक्त देखिन्छन् । अब हामीले देशको आर्थिक विकास, समृद्धि, राजनीतिक स्थिरता र लोकतान्त्रिक प्रणालीको संस्थागत विकासबाट मात्र सम्भव हुन्छ भन्ने बुझ्नुपर्छ । राजनीतिक दलहरूको जवाफदेहिताको अभाव र आमनागरिकमा राजनीतिमा जवाफदेहिताको खोजी गर्ने संस्कारको खाल्डोलाई पुर्नुपर्ने देखिन्छ ।

निःसन्देह, राजनीतिक जवाफदेहिताबाट राजनीतिको प्रमुख संवाहकका रूपमा रहेका राजनीतिक दल र यसका नेतृत्ववर्ग गैरजिम्मेवार हुँदै आएको पाइन्छ । हामीकहाँ जवाफदेहिताको कमी अधिकांश सार्वजनिक संस्था, निकाय र पदाधिकारीमा विद्यमान रहेको पाइन्छ । संस्थागत व्यवस्था गरे तापनि कार्यान्वयन गर्ने तह फितलो हुँदा दण्डहीनताको स्थिति सिर्जना भएको छ । जसले गर्दा जवाफदेहिता बहनमा नतिजामूलक उपलब्धि हासिल गर्न सकेनौँ । वर्तमान नेपालका राजनीतिक पार्टीप्रतिको विश्वसनीयता जनतासामु बारम्बार खस्किरहेको छ । नेपालमा सुधार गर्नुपर्ने कुरा प्रशस्तै छन् । यसका लागि राज्यले समय क्रमसँगै शासन व्यवस्थाका प्रक्रियागत कुरामा आउने सुधारअनुसार सेवाप्रवाह गर्न सक्नुपर्छ । विभिन्न चरणमा सहभागितामूलक र पारदर्शी व्यवस्था अपनाउनु जरूरी छ । बजेटको संरचना, आयोजना, व्यवस्थापन, सार्वजनिक खरिद व्यवस्थापन, राजस्व प्रशासन, सार्वजनिक स्रोतसाधनको उपयोग चुस्तदुरुस्त रूपमा गर्नुपर्छ । यस्तै महालेखा परीक्षकको कार्यालय, सार्वजनिक लेखा समिति र अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगको काम कारबाहीमा सुधार गर्नु जरुरी छ । अनि मात्र वित्तीय जवाफदेहितामा सुधार गर्न सकिन्छ । लोकतन्त्रलाई बलियो बनाउने हो भने यसभित्र भएका कमी कमजोरीहरूलाई पहिचान गरिनुपर्छ । 

अन्त्यमा हामी नेपालीले दिन प्रतिदिन भोगेका यी यावत् चुनौतीहरूको सामना गर्दै राज्यका सम्पूर्ण अङ्गहरूको वैधता कायम गरी जवाफदेहिता प्रवर्द्धन गराउन सक्नुपर्छ । जसले सम्पूर्ण संस्थाहरूको जवाफदेहितामा प्रभावकारिता बढाउन सकिन्छ । यस्तै, न्याय व्यवस्थाको माध्यमबाट पनि जनतालाई जवाफदेहिताको विश्वासमा दिलाउन सकिन्छ । देश सङ्घीय संरचनामा गएको अवस्थामा सरकारले आर्थिक जवाफदेहिता पालनाको बारेमा सुनिश्चित गर्नुपर्ने स्थिति छ । कुनै पनि मुलुकको पारदर्शिता नभई जवाफदेहिताको आकलन गर्न सकिँदैन । र, सुशासन पनि कायम गराउन पनि सकिँदैन । यसका लागि संयुक्त राष्ट्रसंघको घोषणापत्र १९४८ ले सूचना माग गर्ने, पाउने र दिने हकको व्यवस्था गरेको छ ।

नेपालको संविधानको धारा २७ मा नेपाली नागरिकलाई सूचना माग्ने र पाउने हकको सुनिश्चितता गरेको छ । सूचना प्रवाहमा संविधानमा व्यवस्था गरेको छ । आर्थिक, सार्वजनिक, वित्तीय, सामाजिक र राजनीतिक जवाफदेहितालाई राष्ट्रिय तहमा नै सुनिश्चितता कायम गर्न सक्नुपर्छ । समानता तथा न्याय, पारदर्शिता, नैतिकता तथा सच्चा चरित्रता र लोकतान्त्रिक तरिकाले मात्रै सुशासन कायम गर्न सकिन्छ । सङ्घीय, प्रादेशिक र स्थानीय तहको बजेट विनियोजन गरिएअनुसार वित्तीय जवाफदेहिताको पालना गर्नुपर्छ ।

सार्वजनिक सरोकारको विषयमा आरोप-प्रत्यारोप लगाएर राजनीतिक दल/सरकार पन्छिन पाउँदैन, पन्छिन पनि दिनुहुँदैन । बरु जनताले आफैँ लोकतन्त्रमा जवाफदेहिताको सुनिश्चितता खोज्नुपर्छ । साथै कानुनको शासन तहसनहस गर्ने, राष्ट्रहितलाई तहसनहस पार्ने र कानुनी राजको खिल्ली उडाउने काम कसैलाई पनि गर्न दिनुहुँदैन । तसर्थ विभिन्न राष्ट्रिय तथा अन्तर्राष्ट्रिय सन्धि- सम्झौताले सिर्जना गरेका विवादहरूलाई जवाफदेहीपूर्ण रूपले समाधान गर्नुपर्छ । जवाफदेहिताले सम्पूर्णको व्यवस्थाको प्रतिनिधित्व गर्ने भएकाले यसको महत्त्व व्यापक रहेको छ ।

  • सामाजिक परिवर्तन केन्द्रमा प्रकाशित आलेखबाटप्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

सार्वजनिक क्षेत्रमा वित्तीय जवाफदेहीताको माध्यम मात्र होइन कि बजेट निर्माण आम सरोकारको विषय पनि हो । त्यसो त बजेट भनेको

सङ्घीय संसद्को निर्वाचन भएपश्चात् एक वर्षमा दुई अधिवेशन सकिएर तेस्रो अधिवेशनको तयारीमा छ सरकार । जनताबाट निर्वाचित भएर संसद्मा आएका

सन् २०२४ मा ७६ देशमा हुने निर्वाचनमा विश्वको आधाभन्दा धेरै जनसङ्ख्याले तिनीहरुको स्थानीय नगरप्रमुखदेखि केन्द्रीय प्रतिनिधि अर्थात राष्ट्रपति, प्रधानमन्त्री, चान्सलर

नेपालले अर्थतन्त्रको आकार बढाउनुपर्नेछ। नयाँ अवसर र सम्भावनाको खोजी गर्नुपर्ने आवश्यकता छ। नयाँ-नयाँ रोजगारी सृजना गर्दै आर्थिक गतिविधि बढाउनुपर्नेछ। अर्थतन्त्रमा