"समृद्ध नेपाल, सुखी नेपाली"का लागि सुशासन नेपाल

युवा पलायनको राजनीति

प्रकाशित मिति :  २७ आश्विन २०८०, शनिबार १५:१७


सरकारले शिक्षासम्बन्धी विधेयक सङ्घीय संसद्मा दर्ता गराएपछि देशभरिका शिक्षक काठमाडौँकेन्द्रित आन्दोलनमा उत्रिए । सामाजिक सञ्जालमा माइतीघरमा शिक्षकको आन्दोलन भिडभाड र एयरपोर्टमा युवाको भिडभाडको संयुक्त तस्बिरका बारे गम्भीर विमर्शमा आयो । नेपाली समाजमा शिक्षा क्षेत्र र शिक्षकको समस्या साथै गरिबी र बेरोजगारीको विषमता सन्दर्भमा ती प्रतिनिधिमूलक तस्बिरले निकै भयावह परिस्थिति चित्रण गरेका छन् । नेपालको पछिल्लो राजनीतिमा एउटा यस्तो सङ्कटपूर्ण निराशावादी चरण सिर्जना भएको छ कि यसले समग्र मुलुकको व्यवस्थित र दिगो विकासका लागि प्रत्यक्ष, अप्रत्यक्ष रूपमा असर पारिरहेको छ । पछिल्लो समय युवा पलायनको आँकडा विश्लेषण गर्दा सन्तोषजनक सूचकहरू देखिँदैनन् । 

नेपालबाट अर्काको देशमा श्रम गर्न र अध्ययनका क्रममा युवाको पलायन अहिले तीव्र छ । आर्थिक सर्वेक्षण २०७९/८० का अनुसार २०७९ फागुनसम्म ५५ लाख २६ हजार ७०० जनाले वैदेशिक रोजगारीमा जान औपचारिक श्रम स्वीकृति लिएका छन् । विदेशमा बसोबास गर्ने नेपालीको सङ्ख्या करिब २२ लाख रहेको राष्ट्रिय जनगणना, २०७८ ले देखाएको छ । यद्यपि अध्ययन र कामकाजका लागि विदेशमा रहने नेपालीको सङ्ख्या योभन्दा क‌ैयौँ गुणा धेरै छ । गत वर्ष मात्रै श्रम र अध्ययनका लागि करिब नौ लाख युवा विदेश गए । वैदेशिक रोजगार विभागका अनुसार आर्थिक वर्ष २०७९/८० मा कामका लागि सात लाख ७५ हजार युवा विदेश पुगेका छन् । त्यस्तै एक लाख १० हजार नेपाली विद्यार्थी अध्ययनका लागि बिदेसिएको शिक्षा, विज्ञान तथा प्रविधि मन्त्रालयको तथ्याङ्क छ । यो देशमा रहेको सक्रिय युवा उमेर समूह १६–४० को करिब ७ प्रतिशत हो ।

पलायन : रहर कि बाध्यता ? 

विश्वविद्यालय र उच्च शिक्षा अध्ययनबाट बर्सेनि करिब चार लाख ५० हजार युवा श्रम बजारमा प्रवेश गर्छन् तर नेपालभित्रै बढीमा करिब १५ प्रतिशतले मात्र अवसर पाउँछन्, त्यो पनि श्रमको न्यूनतम ज्यालादरमा । हरेक दिन उकालो लागिरहेको मूल्य वृद्धि र सङ्कुचित आयका स्रोतले अभिभावकले पनि बाध्य भएर आफ्ना सन्ततिलाई वैदेशिक बाटो रोज्न प्रेरित गरेको देखिन्छ । कतिपय अनौपचारिक क्षेत्रहरूको अध्ययनमा नेपालमा नै केही दक्ष सिपयुक्त कामदार अभाव रहेको गुनासो व्यवसायीहरूको पनि छ । शिक्षा क्षेत्र र राज्यका नीतिहरू कहाँनिर असफल छन् भन्ने विषयमा गम्भीर बहसभन्दा मनोगत भावनामा मात्र सरोकारकाला निकाय प्रेरित छ । 

सरकारले युवालाई राष्ट्रिय विकासमा सक्रिय बनाउन चुक्दै आइरहेको कुरा एकदमै सत्य हो । राजनीतिक नेतृत्वले पनि खाली युवालाई दलीय स्वार्थमा प्रयोग गर्नुसिवाय उनीहरूलाई सृजनशील काममा लगाउने कुनै ठोस नीति ल्याउन सकिरहेका छैनन् । देशमा क्रियाशील राजनीतिक शक्तिहरूले युवाका बारेमा चर्का र ठुला भाषणबाजीमार्फत उनीहरूलाई लोभ्याउने मात्र गरिरहेका छन् । त्यसले मात्र युवाको समस्या समाधान हुन सकिरहेको छैन । आजको दिनमा पनि राजनीतिक दलको पहुँच र शक्तिमा हुने व्यक्तिहरूले मात्र अवसर पाइरहेका छन् । त्यससिवाय कुनै दलको झन्डामुनि नरहेका लाखौँ सामान्य युवा बेरोजगारीले छटपटाई विदेश पलायन हुनुपर्ने परिस्थितिलाई रोक्न सकिएको छैन । 

अर्कातर्फ सामाजिक, पारिवारिक, साथीहरूको सङ्गत र रहरले पलायन हुने युवाको सङ्ख्या पनि बढिरहेको छ । स्वदेशमै दुःख गर्नुभन्दा विदेशमा जस्तोसुकै काम परे पनि गरिन्छ भन्ने मनोभावनाले युवालाई उत्प्रेरित गरिरहेको देखिन्छ । स्वदेशमै व्यवसाय गरेकाहरूको आय पनि मध्यम र सन्तोषजनक नदेख्दा युवा पलायनले गति लिइरहेको छ । अध्ययन र अवसरको खोजीका लागि शिक्षित युवा नै बिदेसिँदा राष्ट्रिय उत्पादनमा प्रतिकूल असर परिरहेको छ । युवालाई देशमै अवसर सिर्जना गर्न सकिने वा विदेश जाँदाका जोखिमबारे सही सूचना नै पुगिरहेको छैन तर अधिकांश युवा रहरले भन्दा पनि बाध्यताले नै बिदेसिएका छन् । बिदेसिएका युवाले रेमिट्यान्सबाट देशलाई योगदान दिए पनि राष्ट्रिय उत्पादन, दिगो अर्थतन्त्र र अवसर सिर्जना गर्न सकेको छैन । 

राजनीतिले सृजित वितृष्णा 

राजनीति, शिक्षा र आर्थिक पक्षको अन्तरसम्बन्धसँगै यी तीनै पक्षमा युवाको भूमिका महत्वपूर्ण छ । नागरिककै बलले व्यवस्था परिवर्तन भयो तर अवस्था परिवर्तन भएन । राजनीतिक भ्रष्टाचारका प्रकरणहरूले आममानिसमा विश्वासको वातावरणमा शङ्का पैदा भएको छ । कानुनी शासनको पालना गर्नुपर्नेमा दण्डहीनताले प्रश्रय पाइरहेको छ । राज्य शक्तिको दुरुपयोगले आमनागरिकमा वितृष्णाको व्यापार गरेर राजनीतिमा लोकप्रियतावादीहरूको उदय भएका घटना बाहिरिँदै गएका छन् । राज्यले अङ्गीकार गरेका नीतिले युवाको स्वदेशमै रोजगारीको चाहनालाई सम्बोधन गर्न सकिरहेको छैन । राजनीति, सुशासन र दिगो विकासका सूचकहरूमा आशा जगाउन सकेको देखिँदैन । 

सामान्य नागरिकलाई नेपालमा नै केही गरी आफ्नै परिवारसँग बसेर जीविका निर्वाह गर्छु भन्दा पनि उपयुक्त वातावरण छैन । दिनप्रतिदिन मू्ल्यवृद्धि आकासिँदो छ । केही व्यवसाय गर्ने वातावरण छैन । कृषि कर्मका लागि सबैको पहुँचमा भूमि छैन । भएको खेतीपातीमा समयमा मल, बिउ र सिँचाइ नहुँदा पर्याप्त उब्जनी छैन । कतिपय परिवारले दुई बाली लगाएर पनि वर्षभरि पेट भर्न पाउने अवस्था छैन । कृषिमा व्यावसायीकरण धिमा गतिमा छ । राजनीतिक पहुँच र कार्यकर्ताबिना राज्यका सेवा सुविधाहरूको उपयोग गर्न सोझा नागरिकलाई अवसर नै छैन । यसले युवामा आशाभन्दा निराशा जगाइरहेको छ । 

कमजोर आर्थिक अवस्थाका कारण केही गर्न खोज्दा पनि नसकेपछि आजित हुँदै गाउँका उत्पादनशील जग्गा बाँझै राखेर श्रम बेच्नै बिदेसिने युवाको सङ्ख्या दिनहुँ बढ्दा ग्रामीण बस्ती युवाविहीन हुँदै गएका छन् । सङ्घीयतामा नजिकको सरकार स्थानीय सरकार भने पनि स्थानीय सरकारले युवाकेन्द्रित कार्यक्रम ल्याउन नसक्दा उनीहरूबिचको दुरी बढ्दै गएको स्थिति देखिन्छ । गाउँका हरेक बस्ती युवाविहीन बन्दै गइरहेका छन् । यी सबै कुरामा मुख्य कारण राजनीतिक लय हो । 

विश्वव्यापीकरण र आर्थिक उदारीकरणको युग सुरु भएपछि बितेका तीन दशकमा भने आम्दानी बढी हुने सम्पन्न र विकासोन्मुख मुलुकतिर नेपाली कामदार रोजगारका लागि आकर्षित हुँदै गएका छन् । देशमा भविष्य नदेखेपछि उच्च शिक्षा अध्ययन गरेका र प्राविधिक ज्ञान पाएको जनशक्ति सुरक्षित भविष्य र आकर्षक आम्दानीका लागि पलायन भइरहेका छन् । अर्कातर्फ बिदेसिएका नेपालीको रेमिट्यान्सको अर्थोपार्जनले देशको अर्थतन्त्र चलायमान गराएको छ । गरिबी र बेरोजगारी दरलाई केही न्यूनीकरण गर्न रेमिट्यान्सले योगदान गरे पनि दीर्घकालसम्म यो विकल्प हुन नसक्ने अर्थविज्ञहरूको चिन्ता छ । 

राष्ट्रिय जनगणना, २०७८ अनुसार मुलुकमा काम गर्न सक्ने उमेर समूह १५–६४ को सङ्ख्या कुल जनसङ्ख्याको झन्डै ६५ प्रतिशत छ । उच्च श्रम गरेर कमाउन सक्ने उमेर समूहको जनसङ्ख्या धेरै हुनु मुलुकको उन्नतिका लागि हितकर मानिन्छ । अर्थशास्त्री र जनसङ्ख्याविद्हरूले यसलाई ‘जनसाङ्ख्यिक लाभ’ भनेर अथ्र्याउने गरेका छन् । यसको लाभ लिन नेपाल चुकिरहेको छ । राजनीतिले देश बिगा¥यो, विकास भएन, अवसर पाइएन भन्नेको सङ्ख्या बढ्दै जानु मुलुकका लागि राम्रो सङ्केत होइन । यो विषयलाई गम्भीर रूपले मनन गर्न जरुरी छ । 

राजनीति र सरकारले नागरिकलाई उत्साहित र देशमै काम गर्न प्रोत्साहन गर्न सक्नु पर्छ । पछिल्लो समय देशमा दक्ष जनशक्तिको उपयोग गर्ने वातावरण सिर्जना होला भन्ने आशा त पलाउँछ तर त्यो वातावरण देख्न पाइएको छैन । यसमा ढिला भइसक्यो । यस्ता विषयमा गम्भीर अध्ययन हुनुपर्ने हो तर हालसम्म भएको देखिँदैन । सक्षम र सक्रिय जनशक्ति साथै बौद्धिक पलायनले नेपाल जस्तो अति कम विकसित देशको उन्नतिको अवसर समाउने प्रयत्नमा असर परिरहेको देखिन्छ । तिनै नेपाली युवाका कर्मठ हातहरूले विदेशी मुलुकहरू रङ्गीन र विकसित बन्दै गइरहेका छन् तर हामी भने उही धिमा गतिको विकास कुरिरहेका छौँ । 

के यही गतिको विकासले तीव्र परिवर्तनको अपेक्षा गर्न सकिएला ? देश तथा विदेशमा रहेका युवाको एकताबिना समृद्धि हासिल होला ? पक्कै पनि सम्भव छैन । यसर्थ रहरले होस् अथवा बाध्यताले; कुनै पनि युवा पलायन हुन नपरोस् । राज्यका नीति नियम, योजना र कार्यक्रमले त्यस्ता व्यक्तिहरूलाई सम्बोधन गर्न सकोस् । पलायनलाई रोकेर राष्ट्रिय विकासमा जनशक्तिलाई स्वदेशमा नै उपयोग गर्न समयमा नै ध्यान केन्द्रित पु¥याउन राज्यले ढिला गर्नु हुँदैन । प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

सार्वजनिक क्षेत्रमा वित्तीय जवाफदेहीताको माध्यम मात्र होइन कि बजेट निर्माण आम सरोकारको विषय पनि हो । त्यसो त बजेट भनेको

सङ्घीय संसद्को निर्वाचन भएपश्चात् एक वर्षमा दुई अधिवेशन सकिएर तेस्रो अधिवेशनको तयारीमा छ सरकार । जनताबाट निर्वाचित भएर संसद्मा आएका

सन् २०२४ मा ७६ देशमा हुने निर्वाचनमा विश्वको आधाभन्दा धेरै जनसङ्ख्याले तिनीहरुको स्थानीय नगरप्रमुखदेखि केन्द्रीय प्रतिनिधि अर्थात राष्ट्रपति, प्रधानमन्त्री, चान्सलर

नेपालले अर्थतन्त्रको आकार बढाउनुपर्नेछ। नयाँ अवसर र सम्भावनाको खोजी गर्नुपर्ने आवश्यकता छ। नयाँ-नयाँ रोजगारी सृजना गर्दै आर्थिक गतिविधि बढाउनुपर्नेछ। अर्थतन्त्रमा