"समृद्ध नेपाल, सुखी नेपाली"का लागि सुशासन नेपाल

अचानक हुने हृदयाघातका कारण कसरी बच्ने ?

प्रकाशित मिति :  २७ भाद्र २०८०, बुधबार १४:३०


काठमाडौं । मुटुको रक्तनली तीनवटा हुन्छन् । ती नली एक्कासि बन्द हुने, मुटुमा रक्तसञ्चार कम हुने र मुटुको मांसपेशी रोकिने अवस्थालाई नै हृदयाघात भनिन्छ । उमेर बढ्दै जाँदा यसको जोखिम पनि बढ्दै जान्छ । विशेषगरी ५०–६० वर्ष उमेरसमूहमा उच्च रक्तचाप, कोलेस्ट्रोललगायत समस्या हुने भएकाले हृदयाघातको जोखिम ज्यादा रहन्छ । तर, अहिले युवामा पनि हृदयाघातको जोखिम बढ्दो छ । किनकि, उनीहरूमा पनि उच्च रक्तचाप, मधुमेह, कोलेस्ट्रोल, मोटोपनलगायत समस्या देखिने गरेको छ । अव्यवस्थित जीवनशैली र शारीरिक सक्रियताको कमीका कारण यस्तो समस्या देखिएको हो । खानामा नुन र चिनीको प्रयोग बढी हुँदा पनि समस्या देखिने गरेको छ । त्यस्तै, वायु प्रदूषण पनि हृदयाघातसँग सम्बन्धित छ । 

लक्षण 
– मुटुको बीचभागमा बेस्सरी दुख्छ । ढुंगाले थिचेजस्तो, भारी भएजस्तो हुन सक्छ । कहिलेकाहीँ एक्कासि सास फेर्न गाह्रो हुने, नाइटोमाथिको भागमा बेस्सरी दुख्ने, पसिना आउने हुन सक्छ । 

– कुमको दायाँ–बायाँ भागमा दुख्ने, कहिलेकाहीँ घाँटी समातेजस्तो हुनेलगायत लक्षण पनि देखिन्छन् । उच्च रक्तचाप, कोलेस्ट्रोललगायत रोगका बिरामी वा जोखिम उमेरसमूहका व्यक्तिमा यस्ता लक्षण देखिए हृदयाघातको शंका गर्न सकिन्छ । कतिपय मानिस यस्ता विभिन्न लक्षण देखिँदा पनि ग्यास्ट्रिक भयो भनेर बसेका हुन्छन् । तसर्थ, हृदयाघातको शंका गर्ने कुरा सबैभन्दा महत्वपूर्ण हुन्छ । हृदयाघात भयो कि भनेर शंका गरेर छिटो अस्पताल गइयो भने भए/नभएको पुष्टि हुन सक्छ । सहरी क्षेत्रमा मुटुरोगसम्बन्धी विशेष सेवा दिने अस्पताल उपलब्ध हुने भएकाले त्यस्ता अस्पतालमा नै जतिसक्दो छिटो जानु राम्रो हुन्छ । 

– हृदयाघात हुँदा प्रत्येक मिनेटमा मुटुको मासु मरिरहेको हुन्छ । छिटो पहिचान गरेर उपचार गर्न सक्दा बिरामीलाई बचाउन सकिने सम्भावना धेरै रहन्छ । त्यसैले जतिसक्दो चाँडो अस्पताल जानुपर्छ ।  

जोखिम कम गर्न …
स्वस्थ मानिसले हृदयाघातको जोखिम कम गर्नका लागि शारीरिक सक्रियता बढाउनुपर्छ । धूम्रपान गर्न छाड्ने वा नसके कम गर्नुपर्छ । पसिना आउने गरेर दिनमा एक घन्टा हिँड्नुपर्छ । व्यायाम वा योगा पनि गर्न सकिन्छ । ताजा खानेकुरा खानुपर्छ । जंकफुड र फास्टफुड कम गर्नुपर्छ । खानामा फलफूल र सागसब्जीको मात्रा बढाउनुपर्छ । निद्रा पुर्‍याउनुपर्छ ।

सडेन कार्डियाक एरेस्ट
कहिलेकाहीँ मानिस एक्कासि लड्ने हुन सक्छ, यसलाई हामी ‘सडेन कार्डियाक एरेस्ट’ भन्छौँ । मुटुमा एट्याक भएर मुटु एकदमै छिटो चल्छ, अनि त्यसले प्रेसर जेनेरेट गर्न सक्दैन । मुटुले रगत पम्प गर्न नसकेर दिमागमा रगत कम भएपछि मान्छे लड्छ । ‘सडेन कार्डियाक एरेस्ट’मा लक्षण नै मानिस एकैपटक लड्ने हुन्छ । यस्तो वेलामा अस्पतालभित्र भयो भने सिपिआर दिन सकिन्छ । विकसित देशहरूमा मानिसलाई बेसिक सिपिआर ट्रेनिङ नै दिने व्यवस्था हुन्छ । त्यही कारण कतिपयको ज्यान जोगिन पनि सक्छ । तर, हाम्रोमा यसरी एक्कासि लडेपछि मानिस उठ्न गाह्रो हुन्छ । अस्पतालभित्रै भयो, सिपिआर उपलब्ध भयो भने बचाउन सकिएला, नत्र सम्भावना कम हुन्छ । 

रोकथाम 

– हृदयाघातको शंका लाग्नासाथ बिरामीलाई अस्पताल लैजानुपर्छ । अस्पताल गएपछि डाक्टरहरूले उपचार प्रक्रिया सुरु गर्छन् । त्यहाँ आवश्यक जाँच हुन्छ र त्यहीअनुसार उपचार हुन्छ ।

– एकचोटि हृदयाघात भइसकेका बिरामीलाई फेरि दोहोरिने सम्भावना हुन्छ । त्यही भएर अर्को एट्याक हुन नदिन निकै सचेत हुनुपर्छ । अस्पतालबाट फर्किएपछि बिरामीले औषधि नियमित सेवन गर्नुपर्छ । स्वस्थ जीवनशैली अवलम्बन गर्नुपर्छ । समय–समयमा स्वास्थ्य परीक्षण गर्नुपर्छ । 

– धूम्रपान गर्नुहुँदैन । खानपानमा विशेष ध्यान दिनुपर्छ । शारीरिक गतिविधि बढाउनुपर्छ । हामीले हृदयाघात भएको बिरामीलाई एक महिनापछि अभ्यास गर्ने भन्छौँ । एक महिनाभित्र मुटु कमजोर हुने भएकाले सामान्य हिँडडुल मात्रै गर्न सकिन्छ । 

– खाना स्वस्थकर हुनुपर्छ । नुनको प्रयोग कम गर्नुपर्छ । चिनी कम हुनुपर्छ, सुर्तीजन्य कुरा बन्द गर्नुपर्छ । फलफूल, सागसब्जीको मात्रा बढाउनुपर्छ । निद्रा, तनावको व्यवस्थापन गर्नुपर्छ । प्रतिक्रिया दिनुहोस !
सम्बन्धित खबरहरु

काठमाडौं । औषधि व्यवस्था विभागले एक सय तीन प्रकारका एन्टिबायोटिक औषधि र तिनका सम्मिश्रण, उत्पादन तथा आयातमा प्रतिबन्ध लगाएको छ ।

वीवीसी । भारतको दक्षिणी राज्य केरलामा निपा भाइरस सङ्क्रमण भएर दुई जनाको ज्यान गएको पुष्टि भएपछि अधिकारीहरूले चेतावनीको सूचना जारी

लामो प्रक्रियापछि चीनबाट ल्याएको पाठेघर मुखको क्यान्सरविरुद्धको एचपिभी खोप २७ भदौदेखि लगाइने भएको छ । थापाथलीस्थित परोपकार प्रसूति तथा स्त्रीरोग अस्पतालबाट

काठमाडौं । देशभर डेंगु संक्रमितको संख्या १६ हजार नाघेको छ । इपिडिमियोलोजी तथा रोग नियन्त्रण महाशाखा (इडिसीडी)को शनिबारसम्मको तथ्यांक अनुसार